meklēšana_поиск

e-grāmata


nosaukumsL.Berija. Runa VK(b)P XIX kongresā.
kategorija_категорияjaunums_новинки, dokumenti, raksti
gads_год
valsts_страна
valoda_язык
tematika_темы
autors/автор

apraksts _описание

L. BERIJA
RUNA VK(b)P XIX KONGRESĀ
(1952. g. 7. oktobrī)

"Salīdzināsim, piemēram, vienu padomju republiku Ukrainu ar divām lielām Eiropas buržuāziskajām zemēm — ar Franciju un Itāliju. Saprotams, ka šai gadījumā ne visu var salīdzināt. Ir zināms, ka Ukrainas PSR ekspluatatoru šķiras jau sen likvidētas, rūpnīcas, fabrikas, zeme un visi darba produkti ir tautas ieguvums, uz visiem laikiem iznīcināts bezdarbs, visa vara nedalīti pieder tautai. Šājā ziņā Padomju Ukraina kā Franciju, tā ari Itāliju, kur pie varas ir kapitālisti, atstājusi tālu aiz muguras jau vairāk nekā pirms trīsdesmit gadiem. (Kustība zālē.) Tāpēc salīdzināsim tikai dažus svarīgākos datus par šo zemju ekonomiku.
Padomju Ukraina, kurai savas pastāvēšanas laikā divas reizes vajadzēja pacelties no drupām un pelniem pēc ārzemju okupantu iebrukuma, tagad izkausē daudz vairāk čuguna nekā Francija un Itālijā kopā (aplausi), dod tēraudu un velmējumus vairāk nekā Francija un pāri par trim reizēm vairāk nekā Itālijā; iegūst ogles pusotras reizes vairāk nekā Francija un Itālijā kopā; ražo traktorus jaudas ziņā gandrīz trīs reizes vairāk nekā Francija un Itālijā kopā; iegūst labību, kartupeļus, cukurbietes un cukuru krietni vairāk nekā Francija un Itālijā kopā.
Kāpinot sociālistisko rūpniecību un kolctiozu lauksaimniecību, ukraiņu tauta dzīvo turīgi un bauda visus kultūras labumus, kas nav iespējams Francijas un Itālijas darbaļaužu masām.
Ne mazāk raksturīga ir Baltijas padomju republiku straujā saimnieciskā attīstība, pēc tam kad tās savā zemē nodibināja padomju iekārtu. Ja salīdzinām Lietuvas, Latvijas un Igaunijas savienotās republikas ar Norvēģiju, Holandi un Beļģiju, tad izrādās, ka padomju republikās rūpniecības attīstības tempi ir nesalīdzināmi augstāki nekā minētajās Eiropas kapitālistiskajās valstīs.
1952. gada sākumā Lietuvas PSR pārsniedza rūpnieciskās ražošanas pirmskara līmeni 2,4 reizes, Latvijas PSR — 3,6 reizes un Igaunijas PSR — 4,1 reizi, kamēr Norvēģija, Holande un Beļģija šai laikā tikai nedaudz pārsniedza rūpnieciskās produkcijas ražošanas pirmskara līmeni, lai gan padomju republiku saimniecība karā tika daudz vairāk izpostīta.
Interesanti atzīmēt, ka agrākajā, kapitālistiskajā Latvijā pat pēc viņas toreizējo valdītāju izpušķotiem datiem rūpnieciskā ražošana no 1913. līdz 1939. gadam, tas ir, 26 gados, bija palielinājusies pusotras reizes, bet jaunajā, Padomju Latvijā 11 gados — no 1940. līdz 1954. gadam rūpnieciskā ražošana, neraugoties uz postījumiem, ko nodarījis karš un ienaidnieka okupācijā, palielinājusies 3,6 reizes."

Lejuplādēt e-grāmatas fb2
***
«DARBA BALSS» e-grāmatu izdevniecība
№ 385, Riga, 2015

Ko lasīt vēl: