meklēšana_поиск

e-grāmata


nosaukumsS. VINOGRADOVS. LOĢIKA
kategorija_категорияjaunums_новинки, filozofija
gads_год
valsts_страна
valoda_язык
tematika_темы
autors/автор

apraksts _описание

S. VINOGRADOVS
LOĢIKA. MĀCĪBAS GRĀMATA VIDUSSKOLĀM
Apstiprinājusi Latvijas PSR Izglītības ministrija
RĪGĀ 1949
***
IEVADS
V. Ļeņins norāda objektivās realitātes izzināšanas ceļu: no dzīvās vērošanas uz abstrakto domāšanu un no tās uz praksi.
Izziņa sākas ar sajūtām, ar dzīvo vērošanu: priekšmetus, kas iedarbojas uz mūsu redzi vai kādu citu maņu orgānu, mēs uztveram. Bet dziļāk nekā sajūtas objektivo realitāti atspoguļo jēdzieni, abstrakcijas. Izziņu pārbauda prakse.

V. Ļeņins saka: «Domāšana, paceldamās no konkrētā pie abstraktā, neattālinās — ja tā pareiza ....— no patiesības, bet tuvojas tai Materijas, dabas likuma, vērtības abstrakcija, vārdu sakot, visas zinātniskās (pareizās, nopietnās, ne aplamās) abstrakcijas atspoguļo dabu dziļāk, pareizāk, pilnīgāk. No dzīvās vērošanas uz abstrakto domāšanu un no tās uz praksi — tāds ir dialektiskais ceļš, izzinot patiesību, izzinot objektivo realitāti»
(В. И. Ленин. Философские тетради, 1947, g., 146.—147. Ipp.).

Loģika pētī abstrakto domāšanu un noskaidro, ka abstraktā domāšana, izgājusi no dzīvās vērošanas, vēl pakļaujas zināmiem domāšanas likumiem un tādējādi izzina objektivo realitāti. Loģika pievēršas šiem domāšanas likumiem un ar tiem saskanīgu domāšanu sauc par pareizu domāšanu.
Mēs uzskatām, ka pamatošanās dzīvajā vērošanā kopā ar jēdzienu, spriedumu un. slēdzienu pareizumu nodrošina domas patiesumu, t. i., domas saskaņu ar lietām. To liecina prakse: ar savām zināšanām cilvēks pārveido dabu un cilvēku sabiedrību un valda pār dabu.
Loģika norāda likumus un kārtulas, kuras ievērojot mēs domājam pareizi. Bet domas pareizums vien vēl nenodrošina domas patiesumu, t. i., domas saskaņu ar lietām.
Lai izzinātu objektivo realitāti, mūsu abstraktajai domāšanai ir jāpamatojas dzīvajā vērošanā un reizē jāievēro domāšanas, proti, objektivās realitātes izzinātājas domāšanas, likumi ша kārtulas, t. i., jābūt pareizai.
Runājot par abstrakto domāšanu, turpmāk atmetīsim apzīmētāju «abstraktā» un abstrakto domāšanu sauksim vienkārši par domāšanu (pareizo abstrakto domāšanu par pareizo domāšanu).
***
Lejuplādēt e-grāmatas PDF (OCR)
***
«DARBA BALSS» e-grāmatu izdevniecība
№ 402, Rīga, 2015 g.

Ko lasīt vēl: